Евро 7: Споразумение за нови правила на ЕС за намаляване на емисиите от пътния транспорт

Европейски парламент
18.12.2023 / 21:57

В понеделник Парламентът и Съветът постигнаха временно споразумение относно нови правила за намаляване на емисиите от пътния транспорт за леки автомобили, ванове, автобуси, камиони и ремаркета.

 

Регламентът за одобрение на типа и надзор на пазара на моторни превозни средства (Евро 7) има за цел да подкрепи прехода към чиста мобилност и да запази цените на частните и търговски превозни средства достъпни за гражданите и предприятията. Превозните средства ще трябва да отговарят на новите стандарти за по-дълго време, като се гарантира, че ще останат по-чисти през целия си живот.

 

Актуализирани ограничения за емисиите на отработени газове

За леките автомобили и микробусите преговарящите се съгласиха да запазят настоящите условия за изпитване Евро 6 и ограниченията за емисиите на отработени газове. По искане на Парламента броят на частиците в отработените газове ще се измерва на ниво PN10 (вместо PN23, като по този начин се включват по-малки частици).

За автобуси и камиони договореният текст включва по-строги ограничения за емисиите на отработени газове, измерени в лаборатории (напр. граница на NOx от 200 mg/kWh) и при реални условия на шофиране (гранична стойност на NOx от 260 mg/kWh), като същевременно се запазват настоящите условия за изпитване Euro VI.

 

По-малко емисии на частици от гуми и спирачки, повишена издръжливост на батерията

Сделката определя ограничения за емисиите на частици от спирачките (PM10) за автомобили и микробуси (3 mg/km за чисто електрически превозни средства; 7 mg/km за повечето двигатели с вътрешно горене (ICE), хибридни електрически превозни средства и превозни средства с горивни клетки и 11 mg/km за големи микробуси с ICE) . Той също така въвежда минимални изисквания за ефективност за издръжливост на батерията в електрически и хибридни автомобили (80% от началото на живота до пет години или 100 000 км и 72% до осем години или 160 000 км) и ванове (75% от началото на живота до пет години или 100 000 км и 67% до осем години или 160 000 км).

 

По-добра информация за потребителите

Текстът предвижда екологичен паспорт на превозното средство, който да бъде достъпен за всяко превозно средство и да съдържа информация за неговите екологични характеристики в момента на регистрация (като ограничения на емисиите на замърсители, емисии на CO2, разход на гориво и електроенергия, електрически пробег, издръжливост на батерията). Потребителите на превозни средства също ще имат достъп до актуална информация за разхода на гориво, здравето на батерията, емисиите на замърсители и друга подходяща информация, генерирана от бордови системи и монитори. Освен това производителите на автомобили ще трябва да проектират превозните си средства така, че да предотвратят манипулиране на системите за контрол на емисиите чрез цифровизацията на автомобилния мониторинг.

 

Цитат

Докладчикът Александър Вондра (ECR, CZ) каза: „Чрез тази сделка ние успешно постигнахме баланс между екологичните цели и жизненоважните интересите на производителите. Целта на преговорите беше да се осигури достъпност на нови по-малки автомобили с двигатели с вътрешно горене за местни клиенти и в същото време да се даде възможност на автомобилната индустрия да се подготви за очакваната цялостна трансформация на сектора. Европейският съюз вече ще се заеме и с емисиите от спирачките и гумите и ще гарантира по-висока издръжливост на батерията.“

 

Следващи стъпки

Парламентът и Съветът трябва официално да одобрят споразумението, преди то да може да влезе в сила. Регламентът ще се прилага 30 месеца след влизането му в сила за леки и лекотоварни автомобили и 48 месеца за автобуси, камиони и ремаркета (за превозни средства, произведени от малки производители, ще се прилага от 1 юли 2030 г. за леки и лекотоварни автомобили и от 1 юли 2031 за автобуси и камиони).

 

Заден план

На 10 ноември 2022 г. Комисията предложи по-строги стандарти за емисии на замърсители на въздуха за превозни средства с двигатели с вътрешно горене, независимо от използваното гориво. Настоящите ограничения на емисиите се прилагат за автомобили и микробуси (Euro 6) и за автобуси, камиони и други тежкотоварни превозни средства (Евро VI). Като новост, предложението Euro 7 се занимава с емисии, различни от отработените газове (микропластмаси от гуми и частици от спирачки) и включва изисквания относно издръжливостта на батерията.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев